V ortoptické ambulanci provádíme kompletní ortoptické vyšetření bez či s indikací očního lékaře a dále pouze na základě indikace očního lékaře ortopticko – pleoptické cvičení. Do ortoptické ambulance je nutné se předem telefonicky objednat a to pouze v pondělí a středu od 11:00 do 12:00. Mimo tento termín nebudou telefonické objednávky přijímány, věnujeme se objednaným pacientům. V naší ortoptické ambulanci nemáme smlouvu s žádnou zdravotní pojišťovnou, pacient si musí vyšetření či cvičení hradit.
Kompletní ortoptické vyšetření (ortoptický status)
Ortoptický status se provádí u pacientů, kteří pravidelně dochází na ortopticko – pleoptické cvičení. Tento status slouží ke zjištění, jak se mění, resp. lepší vidění oběma očima. Ortoptický status je prováděn u dětí, které dochází na cvičení, většinou 1x měsíčně a je součástí ortopticko – pleoptického cvičení (rodič ho tedy nehradí zvlášť, hradí pouze cvičení).
Dále je možno provést ortoptický status u pacientů, kteří nedochází na cvičení, ale lékař potřebuje zjistit např. velikost úchylky šilhání, stupeň tupozrakosti či stav prostorového vidění… Provádíme také kompletní ortoptický status na vyžádání rodiče u dítěte, které k nám na cvičení nedochází.
Ortoptický status je někdy vhodné provést u dospělých pacientů např. s diplopií (dvojité vidění) náhle vzniklou, po mozkových příhodách, u roztroušené sklerozy…
Toto vyšetření vyžaduje částečnou spolupráci dítěte a trvá zhruba 20-60 minut, záleží na spolupráci pacienta a na závažnosti očního problému.
Kompletní ortoptický status zahrnuje:
- vyšetření zrakové ostrosti (vízu) do blízka i do dálky s korekcí a bez korekce
- změření brýlové korekce na fokometru
- změření pupilární distance
- zakrývací test ke zjištění šilhání
- orientační vyšetření motility a konvergence
- orientační vyšetření fixace
- zjištění stavu jednoduchého binokulárního vidění v prostoru (Worthův test, Bagoliniho skla, prizmatická skla…)
- zjištění stavu jednoduchého binokulárního vidění na přístrojích (synoptofor)
- zjištění velikosti objektivního a subjektivního úhlu šilhání na přístrojích do dálky a do blízka
- vyšetření prostorového vidění na přístrojích a pomocí testů (Lang I, Random Dot,…)
- případně na vyžádání test kontrastní citlivosti
- případně na vyžádání screeningový test Plusoptixem
Ortopticko – pleoptické cvičení
Ortopticko – pleoptické cvičení může ortoptista provádět u pacienta pouze na základě indikace očního lékaře. Je tedy nutné mít k tomuto cvičení doporučení od očního lékaře. Na cvičení dochází děti vždy 1x týdně. Malé děti dochází na 30 minut, větší spolupracující děti na 60 minut. V naší cvičebně bereme děti na cvičení cca od 2,5 let (ale máme i pár šikovných dětí, které začaly cvičit od 2 let). Horní věková hranice se pohybuje kolem 12 let. Čím dříve dítě začne cvičit, tím rychleji lze oční vadu léčit. V některých případech je ortoptické cvičení indikováno také u dospělých pacientů – např. s diplopií (dvojité vidění). Ortopticko – pleoptické cvičení musí probíhat formou hry, jinak by se dítě nechtělo každý týden na cvičení vracet a nespolupracovalo by.
Průběh cvičení stanovuje a upravuje ortoptista dle kompletního ortoptického statusu, který si u dítěte pravidelně provádí, aby věděl, jak se vidění lepší. Ortoptické cvičení je nutné vždy doplnit o poctivé a každodenní provádění pleoptických cviků doma.
Ortopticko – pleoptické přístroje v naší ambulanci:
- synoptofor
- vergenční stereoskop
- cheiroskop
- Campbellův zrakový stimulátor (CAM)
- centrofor
- prizmatická skla
- pomůcky pro cvičení konvergence
- pomůcky pro cvičení motility
- pomůcky pro cvičení pleoptiky
- medicínské filtry